Service

Vi finns alltid där för dig. Vardagar, kvällar och helger.

Nyhetsbrev

Insiderkunskap rörande allt om semesterhus

Istället för flaskpost: få nya blogginlägg, experttips och specialerbjudanden gratis per e-mail.


Bra nätverk

Ta del av blogginlägg och experttips på Facebook, och följ oss på Twitter!

FacebookTwitter

18.01.2010 Våra kunder har fällt avgörandet

Zingst vinner atraveo-pris som bästa resmål

Semester på Darß

Trumvirvel! Våra kunder har fällt avgörandet och korat orten Zingst på östersjöhalvön Fischland-Darß-Zingst till bästa resmål. Av alla 44 000 resmål som atraveo tillhandahåller erhöll Zingst bästa snittbetyg från våra kunder. Därmed är Zingst inte bara en av de mest bokade semesterorterna denna säsong, utan kan även titulera sig den bästa! Den officiella prisutdelningen sker i mars 2010 i samband med den internationella turistbörsen (ITB) i Berlin.

Under säsongen 2009 uppmanade atraveo alla kunder att utvärdera, inte bara semesterboendet utan även semesterorten. Därmed inkom värdefull information gällande det lokala utbudet och gästvänligheten på plats. Bland alla 44 000 resmål i atraveos utbud fick Zingst bästa snittbetyg av kunderna. Endast de orter som fått fler är tjugo kundomdömen var med och tävlade om titeln. Utnämningen av bästa semesterort sker för första gången, atraveos syfte med detta pris är att underlätta för kunderna att välja resmål. Priset delas ut i mars inom ramen för den internationella turistbörsen (ITB) i Berlin; Zingst kommer då att vara representerat.
 

Måsar i Zingst
Zingst är toppen
Det idylliska Zingst ligger i östra delen av halvön Fischland-Darß-Zingst, mellan hav och lagun. Här kan man fly vardagen. Ta en promenad på den 270 meter långa piren eller slappa vid Östersjöns strand, här kan du njuta av vågornas brus och insupa den friska östersjöluften. Vår kund, Frau Spange, beskriver det på följande sätt: ”Avkopplingsfaktorn är enorm, det finns så mycket att göra i området, otroligt. Vi kommer definitivt tillbaka”. Herr Bartling anser att ”Zingst är en idealisk ort vid Östersjön, lämpad för familjevänlig och omväxlande badsemester. Här finns superbra strand, bra restauranger/caféer, vänlig atmosfär, hyggliga priser och överlag oerhört vacker natur!”


Bilder säger mer än tusen ord
atraveo presenterar splitternya videofilmer från den omtyckta semesterregionen Fischland-Darß-Zingst – övertyga dig själv om regionens skönhet. Här kommer du till videoklippen.

atraveo. se spara hos: Facebook Bookmark Mister Wong Bookmark Yahoo Bookmark Google Bookmark Delicious Bookmark 

© 1997-2010 atraveo GmbH - Den stora marknaden för semesterhus på internet - semesterhus och lägenheter i Europa och hela världen