Logga in
Familj på stranden
Blogginlägg av 2014-11-10

Det lönar sig att boka i god tid

Hej semesterfirare! ”Det lönar sig att boka i god tid!” är mottot för den kommande sommaren. Varför? Det kan du läsa mer om i det följande och dessutom vinna ett av tre presentkort på semesterboende till ett värde av vardera 500 Euro.

Att tillbringa semestern i ett semesterhus har under de senaste åren fått ett enormt uppsving och utvecklat sig till en riktig resetrend. Fler och fler semesterfirare uppskattar den frihet och den flexibilitet som ett privat semesterboende erbjuder. Hos atraveo märker vi detta framför allt på den ständigt växande efterfrågan.

Erfarenhetsmässigt vet vi att senast mot slutet av året kommer den intensiva perioden för semesterplanering. Då minskar vecka för vecka antalet lediga semesterhus och -lägenheter, i synnerhet när det gäller de mest eftertraktade semesterregionerna. Det letas, överläggs, jämförs, planeras, förkastas och börjas om från början. Till slut visar det sig då att drömsemesterhuset inte längre är ledigt. Eller, ännu värre, så har helt plötsligt urvalet av semesterboende kring det utvalda resmålet blivit väsentligt mindre och det finns inte längre något erbjudande som passar. Helt naturligt är det de boenden med de bästa kundomdömena som är mest eftertraktade.

Därför vill vi absolut tipsa dig om att det lönar sig att boka i god tid! Den som vill undvika den stora anstormningen och säkra sig det bästa semesterhuset för nästa sommar gör alltså bäst i att boka redan nu.

Resmål som under de senaste åren bokades tidigt är bl.a.

Ytterligare ett tips är att boka citysemester i god tid! För ett ökande antal resenärer har numera citylägenheter blivit ett mycket efterfrågat alternativ till hotellrum. Framför allt de mycket eftertraktade centrumnära boendena är dock inte så många. Också här har den en fördel som bokar i god tid.

Citylägenheter i hjärtat av många europeiska städer finns bl.a. här

Ytterligare inspiration finner du bland våra reseidéer. Förutom citylägenheter kan vi också erbjuda en mängd andra alternativ till hur du kan tillbringa din semester i ett semesterhus. Exempel: Helt autentiskt på en vingård i Chianti, extra naturnära i ett originellt hus med grästak i Norge eller – nästan som Robinson Kruse – vid en avskild badvik vid Kroatiens adriatiska kust.